Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20
Niebolesna metoda badania gałki ocznej i oczodołu przy wykorzystaniu ultradźwięków. Szczególną jej zaletą jest możliwość badania struktur wewnątrz gałki ocznej przy nieprzejrzystych ośrodkach optycznych, np.; bielmie rogówki, zmętnieniu soczewki, wylewie krwi do ciała szklistego.
Badanie wykonuje doświadczony lekarz okulista przy użyciu aparatu wyposażonego w odpowiednie sondy do tak zwanej prezentacji A, B .
Prezentacja A
Najprostszy rodzaj badania usg wykorzystywany do pomiaru tzw. biometrii, czyli długości gałki ocznej. Wykorzystywany w monitorowaniu wad wzroku, np.: krótkowzroczności, ale również w wykrywaniu guzów wewnątrzgałkowych, jak i w wyliczaniu mocy sztucznej soczewki wszczepianej do oka po usunięciu zaćmy.
Prezentacja B
Pomaga ocenić anatomiczną budowę gałki ocznej i oczodołu. Pozwala dokładnie określić ich zaburzenia wynikające ze zmian rozwojowych chorobowych, urazowych lub pooperacyjnych. Szczególnie przydatna w ocenie ciała szklistego w tzw. odłączeniu tylnym, zmianach zwyrodnieniowych, krwotokach i stanach zapalnych. Pomaga ocenić stan siatkówki i wykluczyć tzw. trakcje szklistkowo-siatkówkowe, czyli miejsca pociągania siatkówki przez ciało szkliste, co może grozić jej odwarstwieniem. Metoda również przydaje się do oceny guzów naczyniówki oraz garbiaków twardówki.
Pracownia USG znajduje się przy ul. Waryńskiego 9, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 19.00.
Prosimy zadzwonić pod numer: 22 625 15 90 lub 22 621 23 49
Kategoria: badania