HOLTER EKG

Strona główna » HOLTER EKG

HOLTER EKG

Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20

Opis

24 godzinne badanie metodą Holtera polega na całodobowym monitorowaniu pracy serca, umożliwia ono precyzyjną diagnostykę schorzeń układu krążenia. Badanie to wykorzystywane jest do: wykrywania zaburzeń rytmu serca i w chorobach wieńcowych, oceny skuteczności leczenia antyarytmicznego,  monitorowania stanu po zawale serca, weryfikacji przyczyn omdleń, utraty przytomności, nawracającego kołatania serca.

W przypadku występowania sporadycznych zaburzeń rytmu, których nie uda się zarejestrować w ciągu jednej doby, Pacjenci są poddawani 48-godzinnemu badaniu metodą Holtera (II doby) czy też  72-godzinnemu badaniu metodą Holetra (III doby). Wydłużony czas rejestracji zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia arytmii. Ważnym wskazaniem do np. 72 godzinnej rejestracji EKG metodą Holtera są kołatania serca, które mogą być zapowiedzią migotania przedsionków. Rozpoznanie  migotania  przedsionków , zwłaszcza u Pacjentów z wysokim ryzykiem niedokrwiennego udaru mózgu, jest natomiast podstawą wdrożenia odpowiedniego leczenia, które zmniejsza ryzyko hospitalizacji, inwalidztwa a nawet śmierci.

24-godzinne badanie EKG w układzie 12 odprowadzeniowym jest wykonywane w celu identyfikacji takich zjawisk EKG, które nie są możliwe do oceny na podstawie wyżej wymienionych Holterów 3 odprowadzeniowych. Zazwyczaj dotyczy to Pacjentów kwalifikowanych do ablacji arytmii nadkomorowych i komorowych, ponieważ 12 odprowadzeniowa  rejestracja pozwala na najpełniejszą identyfikację rodzaju arytmii oraz lokalizację jej pochodzenia.

Badania holterowskie są bezbolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe dla Pacjenta.

Urządzenia holterowskie są zakładane według określonego schematu działania. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie skóry i przyklejenie elektrod w odpowiednich miejscach klatki piersiowej, które muszą utrzymać się  na ciele 24, 48, 72 godziny, jak również prawidłowe zaprogramowanie aparatu. Pacjent nosi urządzenie przez cały okres trwania badania. Holter rejestruje i monitoruje pracę w różnych sytuacjach, podczas wykonywania codziennych czynności. Pacjent zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowego dzienniczka, w którym zapisuje czynności wykonywane, ewentualne dolegliwości  i okoliczności wraz z godziną, w której wystąpiły. Jeżeli Pacjent przyjmuje leki, również powinien uwzględnić to w swoich notatkach. Po zakończeniu badania Pacjent zgłasza się do przychodni celem zdjęcia urządzenia. Zapis zarejestrowany w Holterze poddawany jest fachowej analizie lekarza kardiologa.

HOLTER CIŚNIENIOWY (RR)

Badanie holterem ciśnieniowym  określane jest skrótem  ABPM, polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Jego celem jest wykrycie schorzeń serca. Holter RR pozwala  na rozpoznanie m.in. nadciśnienia tętniczego oraz monitorowanie efektów jego leczenia, jest również wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego, wykryje zarówno patologiczne spadki jak i wahania ciśnienia. Skuteczność holtera ciśnieniowego wynika głównie z tego, że pojedyńczy pomiar nie daje takich możliwości ponieważ często zdarza się, iż na nasze ciśnienie wpływa np. stres przed wizytą u lekarza. Natomiast holter ciśnieniowy dzięki całodobowemu rejestrowaniu ciśnienia tętniczego umożliwia zdiagnozowanie szerokiej gamy zaburzeń.

Badanie jest nieinwazyjne dla Pacjenta. 

Rejestrator wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego ciśnieniomierza. Pacjent na przedramie ma zakładany mankiet, połączony do aparatu, który zakładany jest na pasku przy talii Pacjenta. Holter ciśnieniowy dokonuje pomiarów średnio co 15-20 min. w ciągu dnia, a w nocy co 30 min. W ciągu 24 godzin urządzenie dokona ok. 60 pomiarów ciśnienia. Ważne jest aby Pacjent zapisywał dzienniczek wraz z czasem aktywności, odpoczynku, przyjmowanie leków, posiłków czy sytuacji stresowych. W ciągu 24 godzin badania, pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia i pamiętać aby w trakcie wykonywania pomiaru ciśnienia nie poruszać ręką. Po zakończeniu badania Pacjent zgłasza się do zdjęcia aparatu a wyniki zostają poddane analizie przez lekarza kardiologa.

Kategoria: badania
Czas trwania: 20
Liczba uczestników: 1