Liczba uczestników: 1 |
Czas trwania: 20 - 30
Osteoporoza jest chorobą, której objawem jest zmniejszenie gęstości i jakości kośćca.
Konsekwencją tego stanu rzeczy jest stopniowe osłabianie szkieletu, a co za tym idzie zwiększenie ryzyka złamań, zwłaszcza: kręgów kręgosłupa, kości nadgarstka, szyjki kości udowej i przedramienia.
Osteoporoza i towarzyszące jej złamania są powodem dużego dyskomfortu, mogą prowadzić do niesprawności, a w szczególnych przypadkach mogą być istotną przyczyną śmierci.
Choroba dotyczy znacznej części populacji. Za sprawą starzejących się społeczeństw staje się ona problemem globalnym. Ostatnie prognozy wskazuję, iż jedna z trzech kobiet i jeden z pięciu mężczyzn po 50 roku życia będą cierpieli z powodu złamania osteoporotycznego.
Badania densytometryczne metodą DXA, będące jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną osteoporozy, polegają na ocenie gęstości kości. Ocena masy kostnej pozwala na szacowanie ryzyka złamania kości.
Badanie densytometryczne wiąże się z użyciem niewielkiej dawki promieniowania, znacznie mniejszej niż tradycyjne zdjęcie rentgenowskie. Nie jest jednak wskazane jego wykonywanie u kobiet w ciąży. Badania wykonywane są zwykle w projekcjach: odcinek lędźwiowy kręgosłupa i/lub szyjki kości udowej. Na densytometrię kości pacjent ma prawo zgłosić się bez skierowania od lekarza.
Wskazania do badania densytometrycznego można ująć w następujące kategorie:
O wyborze innej projekcji niż odcinek lędźwiowy lub szyjka kości udowej powinien zdecydować lekarz.
Badania wykonywane są na najnowszym aparacie FDX VISIONARY A firmy FUJIFILM. W aparacie wykorzystywana jest wąska wiązka ołówkowa, pozwalająca na skrócenie czasu badania i uzyskanie jego wysokiej jakości. Aparat spełnia normy wymagane w badaniach naukowych. Pozwala on również na badania całego ciała, także u dzieci oraz służy ocenie innych (poza mineralnymi) składników ciała.
Wykonywane badania: