Fiberoskopia

Fiberoskopia jest nowoczesnym badaniem nosa, nosogardła, gardła i krtani. Badanie przeprowadza lekarz specjalista – otolaryngolog  – przy użyciu delikatnego, cienkiego i giętkiego fiberoskopu połączonego z kamerą. W trakcie badania lekarz ocenia widoczne na monitorze struktury anatomiczne badanych narządów i może pacjentowi pokazać przyczynę dolegliwości. 

W większości krajów fiberoskopia nosa jest standardem w badaniu chorych z zapaleniem zatok przynosowych i nosa oraz w przypadku zaburzeń oddychania u dorosłych i dzieci.

Badanie pozwala na uwidocznienie skrzywienia przegrody nosa, polipów nosa, przerostu małżowin nosowych oraz okolicy ujść  zatok, również w rejonach nosa niedostępnych tradycyjnym badaniem laryngologicznym – rynoskopowym.

Fiberoskopia umożliwia precyzyjne zbadanie nosogardła, w tym przerostu trzeciego migdałka – adenoidu oraz krtani.

Fiberoskopia jest wykonywana w pozycji siedzącej u osób dorosłych oraz u dzieci. Badanie wymaga przynajmniej częściowej współpracy z pacjentem. W warunkach ambulatoryjnych badane są dzieci w wieku od około 4-5 lat.

Wynik badania w formie opisu i dokumentacji zdjęciowej może być porównywany z poprzednimi badaniami i przekazany lekarzowi kierującemu.

Wskazania do fiberoskopii górnych dróg oddechowych:

– diagnostyka nosogardła w kierunku przerostu adenoidu (trzeciego migdałka) –  zamiast prześwietlenia,

– diagnostyka krwawień z nosa,

– diagnostyka i ocena skuteczności leczenia zapalenia zatok przynosowych,

– podejrzenie ciała obcego w jamach nosa (u dzieci),

– diagnostyka przewlekłych nieżytów nosa,

– ocena działań ubocznych stosowanych leków donosowych,

– monitorowanie leczenia

Zapraszamy!