Rentgenodiagnostyka

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA Z OPROGRAMOWANIEM SAFECT

Tomografia komputerowa umożliwia wykonanie szybkiej diagnostyki obrazowej schorzeń głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy oraz kończyn.


Nasza pracownia TK wyposażona jest w nowy, nowoczesny, wielorzędowy (spiralny) aparat do tomografii komputerowej. Chociaż działanie jego oparte jest na promieniowaniu rentgenowskim, nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w jego budowie pozwoliły na maksymalne zmniejszenie szkodliwej dawki.


Zastosowaliśmy zaawansowane technologicznie rozwiązanie SafeCT, które pozwala obniżyć dawkę promieniowania nawet do 50% w porównaniu z klasycznymi badaniami TK wykonywanymi na tego typu sprzęcie.

SafeCT to unikatowa technologia informatyczna pozwalająca eliminować z obrazów artefakty z jednoczesnym zachowaniem pełnej wartości diagnostycznej.


Ta najnowsza dostępna technologia pozwala nam zapewnić Pacjentom bardzo wysokiej jakości badania z zachowaniem najwyższej dbałości o jak najmniejsze narażenie na promieniowanie.


Badania są łatwo dostępne dla chorych i wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego. Opisy lekarskie badań są realizowane w ciągu 12 godzin. Badania pilne opisywane są w przeciągu 1-2 godzin.


Na badanie należy umawiać się osobiście lub telefonicznie pod numerami recepcji Spółdzielni, gdzie podane zostaną szczegółowe informacje o sposobie przygotowania do konkretnego badania oraz jego terminu.
Pracownia TK znajduje się przy ul. Waryńskiego 9. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 19.00.

Zapraszamy do placówki przy ul. Waryńskiego 9 !

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy zadzwonić pod numer: 22 625 15 90, 22 621 23 49


BADANIA DENSYTOMETRYCZNE

Osteoporoza jest chorobą, której objawem jest zmniejszenie gęstości i jakości kośćca. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest stopniowe osłabianie szkieletu, a co za tym idzie zwiększenie ryzyka złamań, zwłaszcza: kręgów kręgosłupa, kości nadgarstka, szyjki kości udowej i przedramienia.

Osteoporoza i towarzyszące jej złamania są powodem dużego dyskomfortu, mogą prowadzić do niesprawności, a w szczególnych przypadkach mogą być istotną przyczyną śmierci.
Choroba dotyczy znacznej części populacji. Za sprawą starzejących się społeczeństw staje się ona problemem globalnym. Ostatnie prognozy wskazuję, iż jedna z trzech kobiet i jeden z pięciu mężczyzn po 50 roku życia będą cierpieli z powodu złamania osteoporotycznego.
Badania densytometryczne metodą DXA, będące jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną osteoporozy, polegają na ocenie gęstości kości. Ocena masy kostnej pozwala na szacowanie ryzyka złamania kości.

Badanie densytometryczne wiąże się z użyciem niewielkiej dawki promieniowania, znacznie mniejszej niż tradycyjne zdjęcie rentgenowskie. Nie jest jednak wskazane jego wykonywanie u kobiet w ciąży. Badania wykonywane są zwykle w projekcjach: odcinek lędźwiowy kręgosłupa i/lub szyjki kości udowej. Na densytometrię kości pacjent ma prawo zgłosić się bez skierowania od lekarza.

Wskazania do badania densytometrycznego można ująć w następujące kategorie:

  • powtarzające się złamania kości,
  • obciążenie licznymi czynnikami ryzyka osteoporozy,
  • ukończenie 65 roku życia.

O wyborze innej projekcji niż odcinek lędźwiowy lub szyjka kości udowej powinien zdecydować lekarz.

Badania wykonywane są na najnowszym aparacie Lunar Prodigy Advance amerykańskiej firmy General Electric. W aparacie wykorzystywana jest wąska wiązka wachlarzowa, pozwalająca na skrócenie czasu badania i uzyskanie jego wysokiej jakości. Aparat spełnia normy wymagane w badaniach naukowych. Pozwala on również na badania całego ciała, wykorzystywane u dzieci oraz ocenie innych, poza mineralnymi, składników ciała (np. pomiar tkanki tłuszczowej). Te ostatnie – są cenne w diagnozowaniu i leczeniu nadwagi oraz innych chorób metabolicznych. Na tego typu badanie wymagane jest skierowanie od lekarza.

Wykonywane badania:

  • badanie densytometryczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • badanie densytometryczne szyjki kości udowej,
  • badanie densytometryczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyjki kości udowej,
  • badanie densytometryczne boczne kręgosłupa,
  • badanie densytometryczne przedramienia,
  • badanie densytometryczne pediatryczne,
  • badanie densytometryczne ortopedyczne/implant stawu biodrowego,
  • badanie densytometryczne całego ciała (total body)/tkanki tłuszczowej.

Pracownia Densytometrii znajduje się przy al. KEN 19.
Prosimy zadzwonić pod numer: 22 446 77 77


MAMMOGRAFIA CYFROWA Z TOMOSYNTEZĄ


W 1981 r. jako pierwsza w Polsce prywatna przychodnia wprowadziliśmy profilaktyczne badania mammograficzne. W tym czasie zdobyliśmy duże doświadczenie w ocenie zmian wykrywanych w sutkach. W profilaktyce nowotworowej niezbędne jest samodzielne badanie piersi, badanie lekarskie i mammografia lub USG. Badanie mammograficzne pozwala wykryć wczesne zmiany patologiczne i nowotworowe w piersiach.

Zachęcamy kobiety po 35. roku życia do profilaktycznych badań mammograficznych. Badanie wykonywane jest bez zapisów.


Kobiety powinny zgłosić się do lekarza specjalisty w przypadku bólu piersi, również gdy zauważą guzek, owrzodzenie, wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek z brodawki, asymetrię brodawek lub powiększone węzły chłonne.


Lekarz prowadzący zleca badanie pacjentkom w związku z prowadzoną terapią hormonalną, dla kontroli skuteczności chemioterapii, radioterapii lub leczenia operacyjnego.


Do badań używamy najnowszej generacji aparatu cyfrowego, Mammomat Inspiration, wyposażonego w opcję tomosyntezy. Technologia ta polega na wykonaniu warstwowych zdjęć sutka, umożliwiających przestrzenne zobrazowanie zmian. Wielką zaletą tego aparatu jest niska dawka promieniowania automatycznie dostosowana do gęstości piersi.

Uwaga!
Wyniki należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem zlecającym badanie. Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.


Zapraszamy!
ul. Waryńskiego 9 ; telefon: 22 625 15 90, 22 621 23 49


PANTOMOGRAM I CEFALOMETRIA

Pantomogram i cefalometryczne zdjęcia czaszki to badania wykonywane dla pacjentów leczonych u stomatologa, ortodonty, protetyka, implantologa, chirurga szczękowego i laryngologa. W pełni cyfrowy, nowoczesny aparat sprawia, że możliwe jest obrazowanie dedykowane dla przewidywanej formy leczenia.

Zdjęcia najczęściej wykonywane to:

  • pantomogram szczęki i żuchwy,
  • projekcja prostopadła do szczęki (przydatna w implantologii),
  • projekcja prostopadła do przestrzeni międzyzębowych (diagnozowanie próchnicy powierzchni stycznych zębów),
  • zdjęcie wybranego segmentu poziomego,
  • zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu,
  • zdjęcie cefalometryczne (odległościowe czaszki),
  • zdjęcie zatok szczękowych.

Aparat umożliwia redukcję dawki promieniowania rentgenowskiego do 40 proc., co pozwala na bezpieczne monitorowanie leczenia. Niższa dawka jest także istotna dla jednorazowego badania.


Fachowy i doświadczony personel gwarantuje wysoką jakość usługi.
Badania wykonywane są codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 19:00, bez zapisów. Pacjent otrzymuje wynik badania w ciągu pół godziny od momentu wykonania zdjęcia.


STOMATOLOGICZNA TOMOGRAFIA STOŻKOWA CBCT


Badanie obrazowe dla stomatologii wykonujemy za pomocą tomografu wiązki stożkowej CBCT z opcją 3D. Zastosowana technika w postaci wiązki stożkowej umożliwia precyzyjną diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych twarzoczaszki (nerwy, naczynia krwionośne, korzenie zębów, położenie zatok obocznych nosa i in.) w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Dzięki temu dawka promieniowania jest mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK, przy większej rozdzielczości oraz dobrym jednoczesnym obrazowaniu tkanek miękkich
i kości.


W tomografii stożkowej możliwe jest obrazowanie w polach o czterech różnych wielkościach: 5×5, 8×5, 8×8, 12×9. Właściwy dobór pola daje optymalny obraz diagnostyczny, odpowiedni dla planowanej procedury stomatologicznej.
Nie bez znaczenia jest przy tym kolejne obniżenie dawki promieniowania.


Badanie również pozwala na dokładną ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne i inne, które mogłyby być przeciwwskazaniem do planowanego zabiegu. Specjalista radiolog może opisać zamówione badania.


Badanie wykorzystywane jest przede wszystkim w:
• chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej
• ortodoncji
• endodoncji
• periodontologii
• implantologii
• diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego
• laryngologii w diagnostyce zatok obocznych nosa, przegrody nosowej, nozdrzy


Panoramiczne zdjęcia szczęki i żuchwy wykonywane są w technologii MAGIC-PAN, która charakteryzuje się tym, że w czasie jednego obrotu aparat zbiera dane z 13 warstw, a następnie oprogramowanie wybiera optymalny rodzaj prezentacji badania.


Pacjenci mogą się zgłaszać na badania bez uprzednich zapisów, od poniedziałku do piątku, w godz. od 7:00 do 19:00, do przychodni przy ul. Waryńskiego 9 oraz do przychodni przy ul. Młynarskiej 8/12 w Warszawie.


Do obrazów otrzymanych w tomografii stożkowej dołączone są narzędzia, które pozwalają wykonać specjalistyczne pomiary i rekonstrukcje.


Więcej informacji pod numerami 22 625 15 90, 22 621 23 49


ORTO – BADANIE CAŁEGO KRĘGOSŁUPA LUB KOŃCZYNY DOLNEJ


To rentgenowskie badanie cyfrowe obejmujące całą długość kończyny dolnej lub cały kręgosłup. Trzyzdjęciowe badanie cyfrowe RTG – badanie ORTO wykonywane jest dla celów ortopedycznych i rehabilitacyjnych.


Minimalna dawka promieniowania RTG pozwala wykonywać je także u dzieci i młodych kobiet.

Wskazania do badania ORTO:

  • wady wrodzone i nabyte kręgosłupa oraz inne jego schorzenia (np. skrzywienia kręgosłupa, zniekształcenia kręgów itp.),
  • wady wrodzone i nabyte kości i stawów kończyn dolnych oraz inne ich schorzenia (np. skrócenia kończyn, skrzywienia kości, zniekształcenia kości i stawów),
  • monitorowanie przebiegu leczenia kręgosłupa i kończyn dolnych (minimalna dawka promieniowania RTG pozwala na wielokrotne przeprowadzenie badania w krótkich odstępach czasu).

Badanie umożliwia:

  • dokładną ocenę struktur kostnych i stawowych,
  • pomiary długości kości,
  • kątowe pomiary skrzywienia kręgosłupa,
  • ocenę deformacji stawów.

Badania nie wymagają żadnego przygotowania, wykonywane są w pracowni rentgenowskiej przy ul. Waryńskiego 9 oraz przy Alei KEN 19 od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 19:00.


Zapraszamy!

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy zadzwonić pod numer: 22 625 15 90, 22 621 23 49, 22 446 77 77