Profilaktyka raka!
Ilościowe oznaczenie krwi utajonej w kale
PROFILAKTYKA RAKA JELITA GRUBEGO.
Ilościowe oznaczenie krwi utajonej w kale.
Nowa metoda przesiewowa.
Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Co roku z powodu tego nowotworu w Polsce umiera ok. 8 tyś. osób przy czym liczba ta wzrasta. W Europie jest to drugi (po raku płuca) najbardziej zabójczy nowotwór złośliwy. Większość zachorowań dotyczy osób powyżej 40 roku życia. Nowotwór rozwija się powoli, z łagodnych zmian w ścianie jelita grubego, takich jak np.: polipy czy gruczolaki. Objawy na jakie należy zwrócić uwagę to:
- zmiana rytmu wypróżnień,
- nagła utrata masy ciała,
- anemia o nieustalonej przyczynie,
- niedrożność jelit (ból, wzdęcia, zaparcia, wymioty),
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- ciemne lub krwiste stolce.
Należy pamiętać, że objawy te pojawiają się w dość późnym etapie choroby. W początkowym jej stadium jedynym objawem może być obecność krwi utajonej w kale.
Krew utajona w kale jest to ilość krwi, której nie da się zaobserwować gołym okiem, gdyż nie wpływa ona na wygląd (kolor, konsystencję) stolca. Jej źródłem może być krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, spowodowane np. polipami, owrzodzeniami, podrażnieniem mechanicznym lub rakiem jelita grubego.
Oznaczenie krwi utajonej w kale jest badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego. Wcześnie wykryty nowotwór daje 95-100% szans na wyleczenie, dlatego wszystkie osoby powyżej 40 roku życia powinny wykonywać to badanie raz w roku.
Test FOB Gold na krew utajoną w kale to badanie nieinwazyjne, nie wymaga zachowania specjalnej diety ani żadnego dodatkowego przygotowania pacjenta. Wystarczy zgłosić się do lekarza po odpowiednią probówkę do pobrania materiału. Próbkę należy pobrać zgodnie z instrukcją dołączoną do probówki, a następnie dostarczyć do laboratorium.
Wynik testu FOB Gold na krew utajoną w kale przedstawiony jest w postaci liczbowej. Ponieważ nawet zdrowe osoby wydalają niewielkie ilości krwi z kałem, nie należy być zaniepokojonym tym, że krew została wykryta w naszej próbce. Niepokój powinien budzić wynik powyżej 100 ng/ml. W takiej sytuacji pacjent powinien zgłosić się na badanie kolonoskopowe, aby ustalić przyczynę krwawienia. Nie każdy wynik powyżej 100 ng/ml świadczy o chorobie nowotworowej, ale nigdy nie należy go bagatelizować.
Test FOB Gold jest testem immunochemicznym. Oznacza to, że wykorzystywane są przeciwciała swoiste dla ludzkiej hemoglobiny – głównego składnika krwinek czerwonych. W ten sposób został wykluczony wpływ diety na wynik testu oraz zapewniona wysoka czułość i swoistość. W odróżnieniu od innych testów na krew utajoną w kale dostępnych w Polsce, FOB Gold nie jest testem jakościowym (w których wynik prezentowany jest jako „pozytywny” lub „negatywny”), lecz jest to test ilościowy. Dzięki temu wynik jest jednoznaczny i nie zachodzi ryzyko popełnienia błędu w trakcie jego odczytywania.
Testu na krew utajoną w kale nie należy wykonywać w czasie menstruacji lub gdy krwawienie z odbytu ma charakter jawny, np. w przypadku hemoroidów.
powrót <<